Reklamcılık dünyada oldukça önemli yere sahip sektörlerden biridir. Sürekli değişim ve gelişme içerisinde olan dünyada, reklam sektöründe de yenilikleri takip etmek azami ölçüde önemlidir. Peki, Google Adwords nedir? Google AdWords internet dünyasında en çok kullanılan arama motoru Google tarafından verilen bir reklamcılık hizmetidir. Google Adwords kullanılarak verilen reklamlar, arama motorunda aranmış olan kelimeler ile ilişkilendirilerek; sonuç sayfasının en üst kısmında, en altında veya sonuç kısmının sağ tarafında görüntülenmektedir. Google AdWords hizmetinden internet üzerinden varlığını sürdürmeyi düşünen tüm firmalar yararlanabilmektedir. Kullanımı oldukça kolay ve basittir. Hızlı reklamcılık hizmetlerine olanak veren bu sistem, etkin ve kaliteli bir şekilde kullanıldığı takdirde geri dönüş oranları da oldukça yüksek olacaktır.

Google Adwords Nasıl Kullanılır?

Google Adwords oldukça kolay ve basit bir kullanıma sahiptir. Ücret mantığı temel olarak şu şekildedir; Google Adwords üzerinden reklam veren firmalar, arama motorunda verilen reklam linki üzerinden yapılan her bir tıklama başına ücret ödemektedir. Yani tamamen aktif ve etkin geri dönüşler üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır. Bu da firmalar için oldukça avantajlıdır. Firmalar bu sistem sayesinde tıklamaların sayısını takip edebilir, reklam performansını yorumlayabilir. Zaman içerisinde reklam kaldırılabilir veya yeniden işleme konabilir.

Google Adwords her firma tarafından kullanılabilmektedir. Ancak kullanmaya başlamadan önce günlük bütçe belirlemesi yapılmalıdır. Bu tip ayrıntılar özellikle orta ve küçük düzey firmalar için oldukça önemlidir. Tıklama başına maliyet yani TBM hakkında ayrıntılı bilgi edinmek Google Adwords kullanıcıları için önem arz etmektedir. Bütçe belirlendikten sonra reklam için anahtar kelimelerin tespit edilmesi gerekir. Anahtar kelime tespiti reklam geri dönüşlerini doğrudan etkiler. Yanlış anahtar kelime seçimi ile aslında potansiyel tıklama sayısının yarısına bile ulaşılamayabilir. Bu aşamada Google Adwords danışmanlığı önemi göze çarpmaktadır.

Google AdWords Danışmanlığı

Google Adwords kullanımının firmalar açısından avantajları saymakla bitmez. Etkili tanıtımın adresi Google Adwords sayesinde, aramak isteyen milyonlarca kişi tarafından bulunabilir hale gelmek mümkündür. Anahtar kelimelerin doğru seçilmesi, firmaların hedef kitleleri tarafından çok daha görünür kılmaktadır. Ayrıca Google reklam hizmetleri içinde bütçe kontrolü oldukça planlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Tıklama karşılığında yapılan ödeme sistemi sayesinde hiçbir kuruş boşa gitmez. Google reklam verme hizmetleri içerisinde bölge ve dil seçimini de kullanıcılar diledikleri gibi ayarlayabilir. Arama motoruna reklam verirken en önemli nokta hedef kitleyi iyi analiz etmekten geçmektedir. Hedef kitle analizi doğru yapıldığında reklam için doğru ülke ve bölge belirlenebilir, hatta yine hedef kitlenin aktif olduğu zaman diliminde gösterim yapılabilir. Tüm bunlar için Google Adwords danışmanlık hizmetleri kullanılmaktadır.

Google Adwords danışmanlığı kombinasyon oranlarını kullanarak çalışmaktadır. Firmadan ihtiyaç duydukları bilgileri aldıktan sonra anahtar kelime öbeklerinin belirlenmesini sağlarlar. Ayrıca reklam için gerekli olan ek anahtar kelimeler de danışmanlar tarafından belirlenebilir. Danışmanlar firma tarafından belirlenen bütçeyi esas alarak çalışmalarını yürütürler. Bütçenin aylık ve haftalık dökümlerini yaparak, tıklama başı ücret planlamalarını yapabilirler. Danışmanlar yaptıkları hizmetler sonrasında düzenli bir şekilde firmaya rapor sunar. Bu raporlar reklam kampanyasının gidişatı ile ilgili ayrıntılı bir bilgilendirme sunmaktadır.

Firma için Google Adwords danışmanı ile çalışmak oldukça avantajlıdır. Bunun sebebi hem firma sitesini güncel tutarak ilgilenmenin hem de reklam çalışmaları yapmanın oldukça zor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu konuda tecrübeli ve profesyonel danışmanlar ile çalışmak her zaman başarı oranının da büyük ölçüde artmasını sağlamaktadır. Bu sırada firma kendi sitesinin tıklama üzerine gelen misafirler için hazır olması için çalışmaya devam edebilmektedir.

Bize düşüncelerinizi bildirin

* Zorunlu Alanlar

Yorumlar (0)